A kontaktlencse helyes használata
Mire érdemes oda figyelnünk, ha kontaktlencsét használunk?
Higiéniai tudnivalók a kontaktlencse kezelése során
- Mielőtt a kontaktlencséhez, illetve a szeméhez nyúl, szappannal alaposan mossa meg a kezét, utána nem szöszös kéztörlővel törölje szárazra.
- A lencsék tisztításához háztartási tisztítószert használni szigorúan tilos és veszélyes!
- Csapvízzel, ásványvízzel tisztítani, abban tárolni szigorúan tilos!
- A kontaktlencsét túlhordani szigorúan tilos! ((A havi lencsét 30 nappal a felbontás után ki kell dobni (akkor is, ha nem hordtuk minden nap)) Ha a kontaktlencsét rendszeresen cseréli, csökkenthető a lencsék által kiváltott allergiás kötőhártya-gyulladás kialakulásának veszélye.
- Hajlakk, arcpúder szembe, ill. kontaktlencsére ne kerüljön!
Általános tudnivalók
-
A sérült, szennyezett lencsét azonnal ki kell dobni!
-
A lencsét másnak kölcsönadni, vagy másét használni tilos!
-
Az UV szűrős kontaktlencsék nem helyettesítik az UV szűrős napszemüvegeket, mivel a kontaktlencse nem fedi le teljesen a szemet és környékét.
-
Az illesztő által meghatározott kontrollokat be kell tartani. Ez általában félévenként esedékes.
- Aludni a kontaktlencsében szigorúan tilos, kivéve a kifejezetten erre alkalmas változatban. (BL Pure Vision, CIBA Air Optix Night&Day)
- Uszodában, szaunában, szoláriumban kontaktlencsét viselni tilos!
- Allergia, herpesz, gyulladás esetén kontaktlencsét viselni tilos!
- Aki kontaktlencsét visel, és szemüveghez szeretne vizsgálatot, annak a vizsgálat időpont előtt minimum 12 órával ki kell venni a kontaktlencsét, ellenkező esetben nem lehet pontos szemüveg-vizsgálatot végezni.
- Gyógyszertári szemcseppeket, illetve kenőcsöket tilos alkalmazni kontaktlencse-viselés esetén. Amennyiben ez szükséges, arra az időszakra mellőzni kell a lencseviselést
-
A kontaktlencsékhez csak kifejezetten erre alkalmas nedvesítő cseppeket szabad használni szemszárazság esetén.
Pl.: Systane, Bausch&Lomb, Vizol’s a kontaktlencséhez alkalmazható nedvesítő cseppek. - Sminkelés: Először a lencsét kell betenni, utána sminkelhetünk. Smink eltávolítása: Először a lencsét kell kivenni, utána szabad a sminket lemosni.
A lencse felhelyezése, illetve levétele:
Tárgyi feltételek: tükör, ápolófolyadék, zsebkendő
Mindig a jobb szemmel kezdjük a betételt és a kivételt, így biztosan nem cseréljük össze a jobb és baloldalt.
Először ellenőrizni kell, hogy a lencse nem sérült, és hogy nincs-e kifordulva: ha a lencse széle tányérszerűen kinyílik, akkor kifordult állapotban van.
Jobb szemre való felhelyezés: bal kézzel a fej fölött átnyúlni, a felső szemhéjat a szempillákkal együtt (!) felhúzni, és a koponyacsonthoz szorítani.
A jobb kéz mutatóujjára helyezzük a lencsét, jobb kéz középső ujjával az alsó szemhéjat szintén szempillákkal együtt lehúzzuk, és a koponyacsonthoz szorítjuk. Jelentősége: így biztosan nem tudja becsukni a szemét, könnyebb a lencsét felhelyezni.
Mutató ujjunkon lévő lencsét a szemgolyó közepére illesszük. Amikor bent van a lencse, nem szabad azonnal becsukni a szemet, először föl, le, jobbra, balra kell forgatni a szemünket, ezután szabad csak lefelé nézve lassan elengedni a szemhéjakat.
Bal szemre való felhelyezés ellentétes mozdulatokkal történik.
Lencse kivétele: szemhéjakat fölfelé és lefelé széthúzni, két ujjal összecsípni (nem körömmel, hanem ujjbeggyel!!) vagy a külső szemzug felé kihúzni. A lencsét kivétel után megtisztítjuk, és a tokba helyezzük.
Az alábbi videóból lépésről lépésre elsajátíthatja a kontaktlencse behelyezésének, kivételének lépéseit!
A kontaktlencse behelyezése
A kontaktlencse kivétele
Fontos!
Ha szúr, azonnal ki kell venni a lencsét, megtisztítani, visszahelyezni. Ha még mindig szúr, akkor ismét kivenni, a lencsét orvosnak vagy optometristának megmutatni! Ha a lencse a szemhez tapad, nem mozdul, használjon néhány cseppet a nedvesítő folyadékból, és várjon, amíg a lencse mozdítható lesz. Ha ez nem oldja meg a problémát, forduljon azonnal szakemberhez. Ha vörös, váladékos, csipás a szem, kontaktlencse használata tilos, azonnal orvoshoz kell menni!
Kontaktlencse folyadékok és tokok
- Minden 1-ben folyadékok: tisztít, tárol, fertőtlenít, öblít, esetleg nedvesít.-Vigyázat! A peroxidos folyadékoknál ( CIBA Aosept Plus) meg kell várni a közömbösítési időt, amíg a peroxid hat, addig nem szabad a lencsét a szemre helyezni!!!Közvetlenül nem szabad a szembe csöpögtetni!
- Minden este tiszta, friss folyadékkal kell a lencsét tisztítani, és frisset kell a tokba önteni.
- Ne használjon olyan ápoló folyadékot, amelynek lejárt a szavatossága! -Ne tárolja a lencséket sóoldatban, mert az nem védi meg a lencséket a szennyeződésektől.
- A lencsét mindig folyadékban tárolja, mert a levegőn kiszáradnak és törékennyé válnak.
- Folyadékot csak lencsével együtt szabad váltani!
- Minden esetben új tokot kell használni, amikor új folyadékot bontunk, -minden folyadék dobozában steril tokot találunk,- használjuk, ne gyűjtögessük!
Ön is szívesen kipróbálná a kontaktlencse viselés nyújtotta előnyőket? Már régóta használ kontaktlencsét, de szeretne kontroll vizsgálatot kérni? Várjuk szeretettel üzletünkben!
Kapcsolódó tartalom:
Nézzen szét aktuális ajánlataink és akcióink között!